Posted on

Sertleşme Nedir Ereksiyon problemi Tedavisi

Sertleşme sorununun tedavisi nasıldır?

Erkeklerdeki sertleşme problemi (iktidarsızlık) tedavisi sabır ve zaman isteyen bir süreçtir. Uygulanan bilişsel davranışsal cinsel terapi teknikleri ile kalıcı çözüme ulaşılabilmektedir.

Terapistin verdiği egzersiz ve ev ödevlerinin dikkatli bir şekilde yapılması, terapistle kurulacak güven duygusu ve sağlıklı iletişim sayesinde bu problem kolaylıkla çözüme kavuşturulabilecektir.

Performans anksiyetesinin (başarısızlık kaygısının) giderilmesi önemlidir!
Ereksiyonu sürdürememe sorunu ile karşılaşan erkeklerin, bu durumu utanç veren bir olay gibi algılamaması ve tedavi için cesur bir şekilde arayışa girmesi gerekir. Tıpkı diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi iktidarsızlıkta da erken dönemde harekete geçmek ve tedavi olmak süreci kolaylaştıracak ve kişinin psikolojik olarak yıpranmasını engelleyecektir.

Erkeklerdeki pek çok cinsel problem performans anksiyetesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tedaviye başlandıktan sonra verilen bilgiler ile kişinin rahatlatılması ve özgüvenin yeniden kazandırılması bu yüzden önemlidir.

Sertleşme sorunu için psikolojik tedaviler
Uygulanan modern cinsel terapi teknikleri ile psikolojik kaynaklı iktidarsızlık sorunları genelde 6 ile 10 seans arasında çözüme kavuşabilmektedir.

Sertleşememe nedeni ile uygulanan cinsel tedavilerde genel olarak bilişsel – davranışsal cinsel terapi teknikleri kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda dinamik terapiler de gerekli hale gelebilir. Bu tür durumlarda tedavi süreci bir miktar daha uzamaktadır.

Vajinismus sorununa bağlı sertleşememe problemi tedavisi 
Erkeklerdeki sertleşememe problemi bazen kadınlardaki vajinismus sonrasında da ortaya çıkabilmektedir.

Çoğu zaman uygulanan vajinismus tedavileri sonrası kadındaki istemsiz kasılmaların giderilmesi ile sertleşememe problemi de kendiliğinden düzelmektedir. Bazı durumlarda cinsel terapi uygulanması da gerekli olabilir.

Sertleşme bozuklukları için ilaç tedavileri 
Erkeklerdeki sertleşme sorunlarının (erektil disfonksiyon, iktidarsızlık) tedavisi için günümüzde bazı ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar genelde 5 PDE inhibitörleri grubu ilaçlardır. Reklama girmemesi için burada ilaç isimleri anılmamaktadır.

Sertleşme problemleri (erektil disfonksiyon) için verilen ilaç tedavileri oldukça yüz güldürücü sonuçlar doğurmakla birlikte, cinsel terapilere ilave olarak kullanıldığında daha iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Çok ileri durumlarda ve organik kökenli ereksiyon sorunlarında penis dokusu içine madde enjeksiyonları, idrar kanalına bazı ilaçların verilmesi ve mutluluk çubuğu olarak da bilinen penis protezi (penil protez) ameliyatlarına ihtiyaç duyulabilmektedir.

tags: sertleşme,sertleşme sorunu,ereksiyon problemi,sertleşme sorunu psikolojik mi, biyolojik mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir